atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Placówka mieści się w zabytkowej willi, atrakcyjnie usytuowanej przy nadmorskiej promenadzie, tuż przy sopockiej plaży. Willa wybudowana została w 1903 r. dla gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853-1924). Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

W ramach prac restauratorskich, realizowanych w latach 2001-2006, przywrócony został pierwotny stan budynku z uwzględnieniem nowych funkcji muzealnych. Pomieszczenia reprezentacyjne na parterze willi przeznaczono na stałą ekspozycję zabytkowych wnętrz historycznych, odtworzonych na podstawie archiwalnej dokumentacji fotograficznej, przekazanej muzeum przez córkę pierwszego właściciela willi - Ruth Koch z domu Claaszen.

Na piętrze, w dawnych sypialniach, usytuowano sale wystaw zmiennych, poddasze zajęły pracownie i biura. W dawnej piwnicy zaprojektowano pomieszczania restauracyjne. W budynku zainstalowano windę dla osób niepełnosprawnych.

W Muzeum Sopotu gromadzone są zbiory malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego ilustrujące dzieje miasta i regionu. Odrębny zespół stanowią obiekty pozyskane w trakcie rekonstrukcji zabytkowych wnętrz mieszczących się na parterze willi. Poza zbiorami sztuki i rzemiosła artystycznego muzeum gromadzi materiały o charakterze archiwalnym: stare fotografie, pocztówki, dokumenty, mapy i publikacje związane z Sopotem oraz innymi miejscowościami, głównie kurortami nadmorskimi.

W swojej dotychczasowej działalności Muzeum Sopotu zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych. Poza działalnością wystawienniczą muzeum organizuje również koncerty, odczyty, wykłady, projekcje filmów, wieczory literackie, spotkania autorskie. Latem w rozległym ogrodzie otaczającym willę odbywają się plenerowe koncerty. Przez cały rok raz w miesiącu miłośnicy historii wysłuchać mogą wykładów poświęconych różnym wątkom i postaciom z dziejów naszego miasta. Muzeum redaguje i wydaje Kronikę Muzeum Sopotu, będącą zapisem nie tylko muzealnych aktualności, ale i różnorodnych materiałów monograficznych, historycznych, archiwalnych etc. opisujących dzieje miasta i jego mieszkańców.

Muzeum Sopotu
ul. Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot
tel. (+48 58) 551 22 66, 551 50 31

steroids test kit